free geoip
10.5 C
New York
Saturday, April 20, 2024

UEFA Euro 2024 schedule, teams, venues: England and France enter Germany as favorites

Watch Now Free


gettyimages-1245703599-kylian-mbappe-pk-goal-france-2h-2022-world-cup-final-1400.jpg

One in all this summer time’s large soccer occasions, together with the Copa America and the Olympic Video games, is UEFA Euro 2024 and the event in Germany is arguably the place most eyes will likely be educated, given the dimensions and stature of the groups concerned. European soccer’s largest names are there with England and France getting into as favorites, hosts Germany wanting more and more robust in contrast with preliminary expectations and Portugal, Spain and Italy additionally hoping to be a part of the reckoning for the title come mid-July. Earlier than then, there’s a packed group stage and knockout part which we now have mapped out for you proper right here.

Groups

  • Hosts: Germany (Pot 1).
  • Pot 1: Portugal, France, Spain, Belgium and England.
  • Pot 2: Hungary, Turkey, Romania, Denmark, Albania and Austria.
  • Pot 3: Netherlands, Scotland, Croatia, Slovenia, Slovakia and Czechia.
  • Pot 4: Italy, Serbia, Switzerland, Poland, Ukraine and Georgia.

Venues

  • Enviornment AufSchalke, Cologne Stadium, Waldstadion and Leipzig Stadium: Video games up till the spherical of 16 to be performed at Gelsenkirchen’s Veltins-Enviornment (Schalke 04), Cologne’s RheinEnergieStadion (FC Koln), Frankfurt’s Deutsche Financial institution Park (Eintracht Frankfurt) and Leipzig’s Crimson Bull Enviornment (RB Leipzig) — all renamed by UEFA for this competitors.
  • Stuttgart Enviornment, Volksparkstadion and Dusseldorf Enviornment: Video games up till the quarterfinals to be performed at Stuttgart’s MHPArena (VfB Stuttgart), Hamburg’s Volksparkstadion (Hamburger SV) and Dusseldorf’s Merkur Spiel-Enviornment (Fortuna Dusseldorf) — all renamed by UEFA for this competitors.
  • Fußball Enviornment München and BVB Stadion Dortmund: Video games up till the semifinals to be performed at Munich’s Allianz Enviornment (Bayern Munich) and Dortmund’s Sign Iduna Park (Borussia Dortmund) — each renamed by UEFA for this competitors.
  • Olympiastadion: Video games up till the ultimate to be performed at Berlin’s Olympiastadion (Hertha BSC).

Group A

  • Groups: Germany, Scotland, Hungary and Switzerland.
  • Rounds: June 14-15, June 19 and June 23.
  • June 14: Germany vs. Scotland (opening sport) at 3 p.m. ET in Munich.
  • June 15: Hungary vs. Switzerland at 9 a.m. ET in Cologne.
  • June 19: Germany vs. Hungary at 12 p.m. ET in Stuttgart, Scotland vs. Switzerland at 3 p.m. ET in Cologne.
  • June 23: Switzerland vs. Germany at 3 p.m. ET in Frankfurt, Scotland vs. Hungary at 3 p.m. ET in Stuttgart.

Group B

  • Groups: Spain, Croatia, Italy and Albania.
  • Rounds: June 15, June 19-20 and June 24.
  • June 15: Spain vs. Croatia at 12 p.m. ET in Berlin, Italy vs. Albania at 3 p.m. ET in Dortmund.
  • June 19: Croatia vs. Albania at 9 a.m. ET in Hamburg.
  • June 20: Spain vs. Italy at 3 p.m. ET in Gelsenkirchen.
  • June 24: Albania vs. Spain at 3 p.m. ET in Dusseldorf, Croatia vs. Italy at 3 p.m. ET in Leipzig.

Group C

  • Groups: Slovenia, Denmark, Serbia and England.
  • Rounds: June 16, June 20 and June 25.
  • June 16: Slovenia vs. Denmark at 12 p.m. ET in Stuttgart, Serbia vs. England at 3 p.m. ET in Gelsenkirchen.
  • June 20: Slovenia vs. Serbia at 9 a.m. ET in Munich, Denmark vs. England at 12 p.m. ET in Frankfurt.
  • June 25: England vs. Slovenia at 3 p.m. ET in Cologne, Denmark vs. Serbia at 3 p.m. ET in Munich.

Group D

  • Groups: Poland, Netherlands, Austria and France.
  • Rounds: June 16-17, June 21 and June 25.
  • June 16: Poland vs. Netherlands at 9 a.m. ET in Hamburg.
  • June 17: Austria vs. France at 3 p.m. ET in Dusseldorf.
  • June 21: Poland vs. Austria at 12 p.m. ET in Berlin, Netherlands vs. France at 3 p.m. ET in Leipzig.
  • June 25: Netherlands vs. Austria at 12 p.m. ET in Berlin, France vs. Poland at 12 p.m. ET in Dortmund.

Group E

  • Groups: Belgium, Slovakia, Romania and Ukraine.
  • Rounds: June 17, June 21-22 and June 26.
  • June 17: Romania vs. Ukraine at 9 a.m. ET in Munich, Belgium vs. Slovakia at 12 p.m. ET in Frankfurt.
  • June 21: Slovakia vs. Ukraine at 9 a.m. ET in Dusseldorf.
  • June 22: Belgium vs. Romania at 3 p.m. ET in Cologne.
  • June 26: Slovakia vs. Romania at 12 p.m. ET in Frankfurt, Ukraine vs. Belgium at 12 p.m. ET in Stuttgart.

Group F

  • Groups: Turkiye, Georgia, Portugal and Czechia.
  • Rounds: June 18, June 22 and June 26.
  • June 18: Turkiye vs. Georgia at 12 p.m. ET in Dortmund, Portugal vs. Czechia at 3 p.m. ET in Leipzig.
  • June 22: Georgia vs. Czechia at 9 a.m. ET in Hamburg, Turkiye vs. Portugal at 12 p.m. ET in Dortmund.
  • June 26: Georgia vs. Portugal at 3 p.m. ET in Gelsenkirchen, Czechia vs. Turkiye at 3 p.m. ET in Hamburg.

Knockouts

  • Spherical of 16: June 29-July 2 (Cologne, Dortmund, Frankfurt, Dusseldorf, Munich, Leipzig, Gelsenkirchen and Berlin).
  • Quarterfinals: July 5-6 (Stuttgart, Hamburg, Berlin and Dusseldorf).
  • Semifinals: July 9-10 (Munich and Dortmund).
  • Closing: July 14 (Berlin).

Brackets

  • Finalist 1: Group A, B or F winners, Group C, D or E runners-up, Group A, B, C, D, E or F’s third-placed workforce.
  • Finalist 2: Group C, D or E winners, Group A, B or F runners-up, Group A, B, C, D, E or F’s third-placed workforce.



Watch Now Free

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Articles