free geoip
9.7 C
New York
Friday, April 19, 2024

The 2023 Junior World Championships WAG Grasp Crew Listing

Watch Now Free


screen-shot-2023-03-23-at-2.50.35-pm

Hezly Rivera

The FIG has launched the nominative rosters for this 12 months’s Junior World Championships, to be held starting March 29 in Antalya, Turkey.

A full checklist of all groups is beneath, and we’ll change the “nominative” standing to official as soon as the rosters are introduced by every federation.

ARGENTINA

Confirmed by Camila Soto’s Instagram Story on February 18.

ARMENIA

Nominative.

AZERBAIJAN

  • Daniz Aliyeva
  • Duyghu Majidzade
  • Aytan Mammadova

Nominative.

BELGIUM

  • Chloe Baert
  • Hanne Degryse
  • Yelena Devreker

Confirmed by the Belgian federation on March 22. Marie de Smedt and Naomi Descamps are the alternates. 

BRAZIL

  • Luiza Abel
  • Gabriela Boucas
  • Larissa Machado
  • Eduarda Montesino
  • Hellen Vitoria Benevides Silva

Confirmed by the Brazilian federation on March 22. The alternates will probably be decided at a later date.

BULGARIA

  • Elena Nikolova
  • Nikol Sokolova
  • Viktoria Ventsislavova

Confirmed by the Bulgarian federation on March 22. Teodora Boeva is the alternate.

CANADA

Nominative.

CHINA

  • Chu Yiming
  • Jiang Shuxuan
  • Qin Xinyi
  • Yu Hanyue

Confirmed by Xinhua Information on March 22. The alternate will probably be decided at a later date.

COSTA RICA

Confirmed by La Republica on March 20.

CROATIA

Confirmed by the Croatian federation on March 2. 

CYPRUS

  • Kyriaki Lysandrou
  • Eleana Panagiotou
  • Pantelia Soteriou

Nominative.

CZECHIA

  • Natalie Hajdinova
  • Vanesa Masova
  • Ema Strakosova

Nominative.

DENMARK

  • Mia Højgaard
  • Amalie Pedersen
  • Frida Rasmussen
  • Ella Wissing

Nominative.

ECUADOR

  • Sofia Perez
  • Melina Tripul
  • Luciana Viteri

Nominative.

EGYPT

  • Judy Abdalla
  • Sirine Abouelhoda
  • Shams Ali

Nominative.

FINLAND

Confirmed by the Finnish federation on March 20. Hertta-Sofia Hiekkataipale is the alternate.

FRANCE

Confirmed by the French federation on March 23. Astria Nelo is the alternate.

GEORGIA

Nominative.

GERMANY

Confirmed by the German federation on March 20.

GREAT BRITAIN

Confirmed by the British federation on March 6. Tiegan Trafford is the alternate.

GREECE

  • Eleni Bafataki
  • Eleni Banti
  • Despoina Sagka

Nominative.

GUATEMALA

  • Krystal Cancax
  • Mishel Echeverria
  • Brithany Herrera

Nominative.

HONDURAS

Nominative.

HONG KONG

Nominative.

HUNGARY

  • Anna Knight
  • Hanna Kutasi
  • Eszter Mayer

Confirmed by the Hungarian federation on March 7.

ISRAEL

Nominative.

ITALY

  • Caterina Gaddi
  • July Marano
  • Giulia Perotti

Confirmed by the Italian federation on March 20. Matilde Ferrari is the alternate.

Watch Now Free

JAMAICA

Nominative.

JAPAN

  • Mizuno Mika
  • Nakamura Haruka
  • Yamaguchi Sara

Confirmed by the Japanese federation on March 23. Kawakami Saki is the alternate.

JORDAN

Nominative.

KAZAKHSTAN

  • Medina Kapbassova
  • Arina Lebedeva
  • Ameli Mukusheva
  • Radmilla Tarassova

Nominative.

LATVIA

Nominative.

MEXICO

  • Regina Collado
  • Mariah Inexperienced
  • Maeba Radillo

Confirmed by the Mexican federation on March 6. Mariana Alvarez is the alternate.

MONGOLIA

  • Namuunjargal Sodnomtseren

Nominative.

NETHERLANDS

Confirmed by Turnen Topsport Noord on March 21.

NEW ZEALAND

Confirmed by the New Zealand federation on November 24.

NORWAY

  • Kristine Hammerø
  • Hannah Ifeanyi
  • Christine Kubon

Confirmed by the Norwegian federation on March 21.

PANAMA

  • Ana Gabriela Gutierrez
  • Alyiah Lide de Leon
  • Tatiana Tapia

Nominative.

PERU

Confirmed by the Peruvian federation on March 2.

POLAND

  • Maria Drobniak
  • Wiktoria Grzesikiewicz
  • Maria Rowinska

Nominative.

PORTUGAL

  • Rita Ferreirinha
  • Joana Monteiro
  • Joana Reis

Confirmed by the Portuguese federation on March 3. 

PUERTO RICO

Confirmed by Parkettes on February 22.

ROMANIA

  • Miruna Botez
  • Crina Tudor
  • Alexia Vanoaga
  • Bianca Visovan

Nominative.

SINGAPORE

Confirmed by the Singaporean federation on March 21.

SLOVENIA

  • Luna Babic
  • Luana Lubinic
  • Vita Prijanovic

Nominative.

SOUTH AFRICA

Confirmed by the South African federation on March 16.

SOUTH KOREA

  • Hwang Seohyun
  • Park Jiseo
  • Park Nayoung

Nominative.

SPAIN

  • Leire Escauriaza
  • Marina Escudero
  • Claudia Torrent

Confirmed by the Spanish federation on March 6. Elia Ribas is the alternate.

TAIWAN

  • Lee Chia-Wei
  • Wang Tz-Chin
  • Wu Yu-Jhih
  • Yang Ko-Wen

Nominiative.

TURKEY

  • Naz Aktürk
  • Beren Bay
  • Feyza Selen Gürener
  • Zeynep Kurtulus

Confirmed by the Turkish federation on March 21. The alternate will probably be decided at a later date.

UKRAINE

  • Diana Lobok
  • Sofiia Podvyh
  • Anastasiia Zubkova

Nominative.

UNITED STATES

Confirmed by the U.S. federation on March 7. Kieryn Finnell is the alternate.

UZBEKISTAN

  • Anastasiya Babajanova
  • Farzona Kholboeva
  • Aleksandra Shevchenko

Nominative.

VENEZUELA

Nominative.

Article by Lauren Hopkins

Commercial

Privateness Settings



Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Articles