free geoip
28.3 C
New York
Friday, June 7, 2024

2024 Copa América: Newest squads from Mexico, USA, extra

Watch Now Free


Copa América 2024 kicks off in america on June 20, working by way of to the ultimate on July 14, and all 16 international locations are have now both announce their ultimate squads for the event or squads for his or her friendlies and different aggressive matches earlier than the beginning of the event.

The squads should comprise a minimal of 23 gamers and a most of 26, to be despatched to CONMEBOL by the deadline of June 12. Three of the gamers have to be goalkeepers.

Copa América 2024 bracket and fixtures schedule

Injured gamers will be changed as much as 24 hours earlier than a rustic’s first fixture, with approval from CONMEBOL.

Right here you’ll find the newest squads for each nation.

GROUP A

ARGENTINA
Fixtures: Canada (June 20), Chile (June 25), Peru (June 29)

Goalkeepers: Franco Armani (River Plate), Gerónimo Rulli (Ajax), Emiliano Martínez (Aston Villa)

Defenders: Gonzalo Montiel (Nottingham Forest), Leonardo Balerdi (Marseille), Germán Pezzella (Actual Betis), Nicolás Otamendi (Benfica), Cristian Romero (Tottenham), Nicolás Tagliafico (Lyon), Lucas Martínez Quarta (Fiorentina), Lisandro Martínez (Manchester United), Nahuel Molina (Atlético Madrid), Marcos Acuña (Sevilla), Valentín Barco (Brighton & Hove Albion)

Midfielders: Guido Rodríguez (Actual Betis), Leandro Paredes (AS Roma), Alexis Mac Allister (Liverpool), Rodrigo de Paul (Atlético Madrid), Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen), Enzo Fernández (Chelsea), Giovani Lo Celso (Tottenham), Ángel Di María (Benfica), Valentín Carboni (Monza)

Forwards: Lionel Messi (Inter Miami), Ángel Correa (Atlético Madrid), Alejandro Garnacho (Manchester United), Nicolas González (Fiorentina), Lautaro Martínez (Internazionale), Julián Álvarez (Manchester Metropolis)

NOTE: This can be a 29-man preliminary squad from which the ultimate squad might be chosen.


CANADA
Fixtures: Argentina (June 20), Peru (June 25), Chile (June 29)

Goalkeepers: Maxime Crépeau (Portland Timbers), Thomas McGill (Brighton & Hove Albion), Dayne St. Clair (Minnesota United), Grégoire Swiderski (Bordeaux B, listed as coaching participant)

Defenders: Alphonso Davies (Bayern Munich), Alistair Johnston (Celtic), Richie Laryea (Toronto FC), Dominick Zator (Korona Kielce), Moïse Bombito (Colorado Rapids), Derek Cornelius (Malmö), Luc de Fougerolles (Fulham), Kyle Hiebert (St. Louis Metropolis SC), Kamal Miller (Portland Timbers)

Midfielders: Mathieu Choinière (CF Montréal), Stephen Eustáquio (FC Porto), Ismaël Koné (Watford), Jonathan Osorio (Toronto FC), Samuel Piette (CF Montréal)

Forwards: Charles-Andreas Brym (Sparta Rotterdam), Tajon Buchanan (Internazionale), Junior Hoilett (Aberdeen), Liam Millar (FC Basel), Jacob Shaffelburg (Nashville SC), Thelonius Bair (Motherwell), Jonathan David (Lille), Cyle Larin (Mallorca), Iké Ugbo (Troyes), Tani Oluwaseyi (Minnesota United)

NOTE: This can be a 24-man pleasant squad from which the ultimate squad might be chosen.


CHILE
Fixtures: Peru (June 21), Argentina (June 25), Canada (June 29)

Goalkeepers: Claudio Bravo (Actual Betis), Brayan Cortés (Colo Colo), Gabriel Arias (Racing Membership)

Defenders: Felipe Loyola (Huachipato), Matias Catalán (Talleres), Guillermo Maripán (AS Monaco), Paulo Díaz (River Plate), Igor Lichnovsky (Membership America), Gabriel Suazo (Toulouse), Thomas Galdámes (Godoy Cruz)

Midfielders: Erick Pulgar (Flamengo), Marcelino Núñez (Norwich Metropolis), Rodrigo Echeverría (Huracán), Diego Valdés (Membership America), César Pérez (Unión La Calera)

Forwards: Alexis Sánchez (Internazionale), Darío Osorio (Midtjylland), Victor Dávila (CSKA Moscow), Eduardo Vargas (Atlético Mineiro), Ben Brereton Díaz (Sheffield United), Marcos Bolados (Colo Colo), Maximiliano Guerrero (Universidad de Chile), Cristián Zavala (Colo Colo)

NOTE: This can be a 24-man preliminary squad from which the ultimate squad might be chosen.


PERU
Fixtures: Chile (June 21), Canada (June 25), Argentina (June 29)

Goalkeepers: Pedro Gallese (Orlando Metropolis), Carlos Cáceda (Melgar), Diego Romero (Universitario)

Defenders: Luis Advíncula (Boca Juniors), Oliver Sonne (Silkeborg IF), Luis Abram (Atlanta United), Alexander Callens (AEK Athens), Anderson Santamaría (Atlas), Carlos Zambrano (Alianza Lima), Marcos López (Feyenoord), Paolo Reyna (Melgar)

Midfielders: Wilder Cartagena (Orlando Metropolis), Sergio Peña (Malmo), Jesús Castillo (Gil Vicente), Piero Quispe (Pumas), Renato Tapia (Celta Vigo), Christian Cueva (free agent)

Forwards: André Carrillo (Al Qadsiah), Gianluca Lapadula (Cagliari), Bryan Reyna (Belgrano), Franco Zanelatto (Alianza Lima), Andy Polo (Universitario), Alex Valera (Universitario), Edison Flores (Universitario), José Rivera (Universitario), Joao Grimaldo (Sporting Cristal), Paolo Guerrero (César Vallejo)

NOTE: This can be a 28-man pleasant squad from which the ultimate squad might be chosen.


GROUP B

ECUADOR
Fixtures: Venezuela (June 22), Jamaica (June 26), Mexico (June 30)

Goalkeepers: Hernán Galíndez (Huracan), Alexander Domínguez (Liga de Quito), Moises Ramírez (Independiente del Valle)

Defenders: Piero Hincapié (Bayer Leverkusen), William Pacho (Eintracht Frankfurt), Félix Torres (Corinthians), Joel Ordóñez (Membership Brugge), Andrés Micolta (Pachuca), Jackson Porozo (Troyes), Layan Loor (CD Universidad Catolica), José Hurtado (RB Bragantino), Angelo Preciado (Sparta Prague)

Midfielders: Carlos Gruezo (San Jose Earthquakes), Moisés Caicedo (Chelsea), Alan Franco (Atletico Mineiro), José Cifuentes (Cruzeiro), Joao Ortiz (Independiente del Valle), Kendry Paez (Independiente del Valle), Jeremy Sarmiento (Ipswich City), John Yeboah (Rakow Czestochowa), Ángel Mena (Leon), Alan Minda (Cercle Bruges), Janner Corozo (Barcelona SC)

Forwards: Enner Valencia (Internacional), Kevin Rodríguez (Royale Union Saint-Gilloise), Jordy Caicedo (Atlas)

That is the ultimate squad for the Copa América.


JAMAICA
Fixtures: Mexico (June 22), Ecuador (June 26), Venezuela (June 30)

Goalkeepers: Coniah Boyce-Clarke (Studying), Shaquan Davis (Mount Nice FC), Jayden Hibbert (Atlanta United 2), Jahmali Waite (El Paso Locomotive)

Defenders: Jonathan Bell (Seattle Sounders), Di’Shon Bernard (Sheffield Wednesday), Tayvon Grey (New York Metropolis FC), Michael Hector (free agent), Richard King (Cavalier SC), Greg Leigh (Oxford United), Dexter Lembikisa (Coronary heart of Midlothian), Damion Lowe (Philadelphia Union)

Midfielders: Karoy Anderson (Charlton Athletic), Bobby Decordova-Reid (Fulham), Daniel Johnson (Stoke Metropolis), Kevon Lambert (San Antonio FC), Alex Marshall (Portmore United), Kasey Palmer (Coventry Metropolis), Adrian Reid Jr. (Cavalier SC)

Forwards: Michail Antonio (West Ham United), Deshane Beckford (Cavalier SC), Cory Burke (New York Pink Bulls), Devonte Campbell (Mount Nice FC), Renaldo Cephas (Ankaragucu), Kaheim Dixon (Arnett Gardens FC), Shamar Nicholson (Clermont Foot)

NOTE: This can be a 26-man squad for his or her upcoming 2026 FIFA World Cup qualifiers from which the ultimate squad might be chosen.


MEXICO
Fixtures: Jamaica (June 22), Venezuela (June 26), Ecuador (June 30)

Goalkeepers: Luis Malagon (Membership America), Raul Rangel (Chivas), Julio González (Pumas)

Defenders: Israel Reyes (Membership America), Jorge Sánchez (Porto), Brian García (Toluca), César Montes (Almeria), Víctor Guzmán (Monterrey), Alexis Peña (Necaxa), Johan Vásquez (Genoa), Jesús Orozco (Chivas), Gerardo Arteaga (Monterrey), Bryan González (Pachuca)

Midfielders: Edson Álvarez (West Ham United), Luis Romo (Monterrey), Jordan Carrillo (Santos Laguna), Érick Sánchez (Pachuca), Orbelín Pineda (AEK Athens), Roberto Alvarado (Chivas), Luis Chávez (Dinamo Moscow), Andres Montaño (Mazatlan), Fernando Beltrán (Chivas), Carlos Rodríguez (Cruz Azul)

Forwards: Marcelo Flores (Tigres), César Huerta (Pumas), Julian Quiñones (Membership America), Santiago Giménez (Feyenoord), Alexis Vega (Toluca), Uriel Antuna (Cruz Azul), Guillermo Martínez (Pumas)

NOTE: This can be a 30-man preliminary squad from which the ultimate squad might be chosen.


VENEZUELA
Fixtures: Ecuador (June 22), Mexico (June 26), Jamaica (June 30)

Goalkeepers: Rafael Romo (CD Universidad Católica), Joel Graterol (América de Cali), José David Contreras (Águilas Doradas), Alain Baroja (All the time Prepared)

Defenders: Alexander González (Emelec), Jon Aramburu (Actual Sociedad), Nahuel Ferraresi (São Paulo), Yordan Osorio (Parma), Carlos Vivas (Deportivo Táchira), Wilker Ángel (Criciúma), Christian Makoun (Anorthosis Famagusta), Jhon Chancellor (Metropolitanos), Miguel Navarro (Talleres)

Midfielders: José Andrés Martínez (Philadelphia Union), Cristian Cásseres Jr. (Toulouse), Yangel Herrera (Girona), Daniel Pereira (Austin FC), Telasco Segovia (Casa Pia), Tomás Rincón (Santos FC), Samuel Sosa (Querétaro), Eduard Bello (Mazatlán), Kervin Andrade (Fortaleza), Matías Lacava (Vizela), Darwin Machís (Cádiz), Jhon Murillo (Atlas), Yeferson Soteldo (Gremio), Jefferson Savarino (Botafogo)

Watch Now Free

Forwards: Salomón Rondón (Pachuca), Jhonder Cádiz (Famalicao), and Eric Ramírez (Atlético Nacional).

NOTE: This can be a 30-man preliminary squad from which the ultimate squad might be chosen.


GROUP C

BOLIVIA
Fixtures: United States (June 23), Uruguay (June 27), Panama (July 1)

Goalkeepers: Guillermo Viscarra (The Strongest), Carlos Lampe (Bolívar), Gustavo Almada (Universitario de Vinto).

Defenders: Diego Medina (All the time Prepared), Pablo Vaca (All the time Prepared), Héctor Cuéllar (All the time Prepared), Marcelo Suárez (All the time Prepared), Yomar Rocha (Bolívar), Jesús Sagredo (Bolívar), José Sagredo (Bolívar), Jairo Quinteros (Bolívar), Adrián Jusino (The Strongest), Luis Haquín (Ponte Preta), Efraín Morales (Atlanta United FC), Roberto Carlos Fernández (FC Baltika Kaliningrad)

Midfielders: Lucas Chávez (Bolívar), Leonel Justiniano (Bolívar), Fernando Saucedo (Bolívar), Ramiro Vaca (Bolívar), Robson Matheus (All the time Prepared), Adalid Terrazas (All the time Prepared), Rodrigo Ramallo (The Strongest), Boris Céspedes (Yverdon Sport FC), Jaume Cuéllar (Barcelona B), Gabriel Villamil (Liga de Quito), Miguel Terceros (Santos FC)

Forwards: César Menacho (Blooming), Carmelo Algarañaz (Bolívar), Bruno Miranda (The Strongest)

NOTE: This can be a 29-man pleasant squad from which the ultimate squad might be chosen.


PANAMA
Fixtures: Uruguay (June 23), United States (June 27), Bolivia (July 1)

Goalkeepers: Orlando Mosquera (Maccabi Tel-Aviv), Luis Mejía (Membership Nacional), César Samudio (CD Marathón)

Defenders: Fidel Escobar (Deportivo Saprissa), Eduardo Anderson (Deportivo Saprissa), José Córdoba (Levski Sofía), Éric Davis (FC Kosice), Iván Anderson (Fortaleza CEIF), Michael Murillo (Marseille), Cesar Blackman (Slovan Bratislava), Edgardo Fariña (Municipal), Roderick Miller (Turan Tovuz IK), Martín Krug (Levante ll)

Midfielders: Aníbal Godoy (Nashville SC), Adalberto Carrasquilla (Houston Dynamo), Cristian Martínez (Al-Jandal SC), José Luis Rodríguez (Famalicao), Édgar Bárcenas (Mazatlán), Jovani Welch, (Académico Viseu FC), Freddy Góndola (Maccabi Bnei Reineh), Carlos Harvey (Minnesota United), Abdiel Ayarza (Cienciano), César Yanis (AD San Carlos)

Forwards: Ismael Díaz (CD Universidad Católica), José Fajardo (CD Universidad Católica), Eduardo Guerrero (Zorya Lugansk), Cecilio Waterman (Alianza Lima)

NOTE: This can be a 27-man squad for his or her upcoming 2026 FIFA World Cup qualifiers from which the ultimate squad might be chosen.


UNITED STATES
Fixtures: Bolivia (June 23), Panama (June 27), Uruguay (July 1)

Goalkeepers: Ethan Horvath (Cardiff Metropolis), Sean Johnson (Toronto FC), Matt Turner (Nottingham Forest)

Defenders: Cameron Carter-Vickers (Celtic), Kristoffer Lund (Palermo), Mark McKenzie (Genk), Shaq Moore (Nashville SC), Tim Ream (Fulham), Chris Richards (Crystal Palace), Antonee Robinson (Fulham), Miles Robinson (FC Cincinnati), Joe Scally (Borussia Mönchengladbach)

Midfielders: Tyler Adams (AFC Bournemouth), Johnny Cardoso (Actual Betis), Luca de la Torre (Celta Vigo), Weston McKennie (Juventus), Yunus Musah (AC Milan), Giovanni Reyna (Nottingham Forest), Malik Tillman (PSV Eindhoven), Timothy Tillman (LAFC)

Forwards: Brenden Aaronson (Union Berlin), Folarin Balogun (AS Monaco), Ricardo Pepi (PSV Eindhoven), Christian Pulisic (AC Milan), Josh Sargent (Norwich Metropolis), Tim Weah (Juventus), Haji Wright (Coventry Metropolis)

NOTE: This can be a 27-man pleasant squad from which the ultimate squad might be chosen.


URUGUAY
Fixtures: Panama (June 23), Bolivia (June 27), United States (July 1)

Goalkeepers: Sergio Rochet (Internacional), Santiago Mele (Atletico Junior)

Defenders: Sebastián Cáceres (Membership América), José María Giménez (Atlético Madrid), Lucas Olaza (Krasnodar), Mathías Olivera (Napoli), Nahitan Nández (Al Qadsiah)

Midfielders: Manuel Ugarte (París Saint-Germain), César Araújo (Orlando Metropolis), Rodrigo Bentancur (Tottenham)

Forwards: Facundo Pellistri (Granada), Maximiliano Araújo (Toluca), Brian Rodríguez (Membership América), Facundo Torres (Orlando Metropolis), Luciano Rodríguez (Liverpool Montevideo), Darwin Núñez (Liverpool)

NOTE: This can be a 16-man pleasant squad from which the ultimate squad might be chosen.


GROUP D

BRAZIL
Fixtures: Costa Rica (June 24), Paraguay (June 28), Colombia (July 2)

Goalkeepers: Alisson (Liverpool), Bento (Athletico-PR), Rafael (São Paulo)

Defenders: Danilo (Juventus), Yan Couto (Girona), Guilherme Arana (Atlético-MG), Wendell (Porto), Lucas Beraldo (Paris Saint-Germain), Marquinhos (Paris Saint-Germain), Gabriel Magalhães (Arsenal), Eder Militão (Actual Madrid)

Midfielders: Andreas Pereira (Fulham), Bruno Guimarães (Newcastle United), Douglas Luiz (Aston Villa), João Gomes (Wolverhampton Wanderers), Lucas Paquetá (West Ham United)

Forwards: Endrick (Palmeiras), Gabriel Martinelli (Arsenal), Evanilson (Porto), Raphinha (Barcelona), Rodrygo (Actual Madrid), Savinho (Girona), Vinícius Júnior (Actual Madrid)

NOTE: That is the ultimate squad for the Copa América.


COLOMBIA
Fixtures: Paraguay (June 24), Panama (June 28), Brazil (July 2)

Goalkeepers: Camilo Vargas (Atlas), David Ospina (Al Nassr), Álvaro Montero (Millonarios)

Defenders: Daniel Muñoz (Crystal Palace), Santiago Arias (Bahía), Yerson Mosquera (Villarreal CF), Carlos Cuesta (Genk), Jhon Lucumí (Bologna), Yerry Mina (Cagliari), Davinson Sánchez (Galatasaray), Deiver Machado (Lens), Johan Mojica (Osasuna)

Midfielders: Kevin Castaño (Krasnodar), Sebastián Gómez (Coritiba), Jefferson Lerma (Crystal Palace), Mateus Uribe (Al Sadd), Richard Rios (Palmeiras), Jorge Carrascal (Dinamo Moscow), James Rodríguez (São Paulo), Juan Fernando Quintero (Racing Membership)

Forwards: Yaser Asprilla (Watford), Jhon Arias (Fluminense), Luis Sinisterra (AFC Bournemouth), Jhon Durán (Aston Villa), Miguel Ángel Borja (River Plate), Luis Díaz (Liverpool), Rafael Santos Borré (Internacional), Jhon Córdoba (Krasnodar)

NOTE: This can be a 28-man pleasant squad from which the ultimate squad might be chosen.


COSTA RICA
Fixtures: Brazil (June 24), Colombia (June 28), Paraguay (July 2)

Goalkeepers: Kevin Chamorro (Deportivo Saprissa), Patrick Sequeira (Ibiza), Aaron Cruz (Herediano)

Defenders: Fernán Faerrón (Herediano), Julio Cascante (Austin FC), Gerald Taylor (Deportivo Saprissa), Francisco Calvo (Juárez), Juan Pablo Vargas (Millonarios), Joseph Mora (Deportivo Saprissa), Haxzel Quirós (Herediano), Jyeyland Quirós (Alajuelense), Yeison Molina (Guanacasteca), Douglas Sequeira (Deportivo Saprissa)

Midfielders: Brandón Aguilera (Nottingham Forest), Orlando Galo (Herediano), Josimar Alcócer (Westerlo), Ariel Lassister (Montréal CF), Jefferson Bremes (Deportivo Saprissa), Alejandro Bran (Minnesota United)

Forwards: Manfred Ugalde (Spartak Moscow), Joel Campbell (Alajuelense), Anthony Contreras (Pafos), Kenneth Vargas (Coronary heart of Midlothian), Álvaro Zamora (Aris), Andy Rojas (Herediano), Warren Madrigal (Saprissa)

NOTE: This can be a 26-man squad for his or her upcoming 2026 FIFA World Cup qualifiers from which the ultimate squad might be chosen.


PARAGUAY
Fixtures: Colombia (June 24), Brazil (June 28), Costa Rica (July 2)

Goalkeepers: Carlos Coronel (New York Pink Bulls), Alfredo Aguilar (Sportivo Luqueño), Rodrigo Morínigo (Libertad)

Defenders: Omar Alderete (Getafe), Fabián Balbuena (Dinamo Moscow), Gustavo Gómez (Palmeiras), Júnior Alonso (Krasnodar), Gustavo Velázquez (Newell’s Previous Boys), Iván Ramírez (Libertad), Matías Espinoza (Libertad), Néstor Giménez (Libertad)

Midfielders: Matías Rojas (Inter Miami), Richard Sánchez (Membership América), Andrés Cubas (Vancouver Whitecaps), Mathías Villasanti (Gremio), Damián Bobadilla (São Paulo), Hernesto Caballero (Libertad), Fabrizio Peralta (Cerro Porteño), Gabriel Aguayo (Cerro Porteño)

Forwards: Ramón Sosa (Talleres), Miguel Almirón (Newcastle United), Julio Enciso (Brighton & Hove Albion), Alejandro Romero (Al-Ain), Adam Bareiro (San Lorenzo), Alex Arce (Liga de Quito), Derlis González (Olimpia), Ángel Romero (Corinthians)

NOTE: This can be a 27-man pleasant squad from which the ultimate squad might be chosen.

Watch Now Free

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Articles